testssss
+420 577 606 247
CZENDESKFRRU

Před rokem spojily své síly a začaly pracovat na společném projektu. Řeč je o Evě Ehrenbergerové a Markétě Gajdošové, které na konci srpna navštívily naši tiskárnu Graspo CZ, aby schválily náhled tisku své kuchařky Cesta k opravdovému jídlu a sledovaly tisk prvních archů. Eva a Markéta nám prozradily, zda se při vytváření kuchařky shodly, co si nejvíce užily nebo čeho už měly plné zuby.


Titulní strana kuchařky Cesta k opravdovému jídlu (zdroj fotky zde)


Evo a Markéto, mohly byste se krátce představit?

Markéta: Přiznám se, že je těžké říct, co kromě kuchařky jiného dělám, protože ta byla poslední rok mou největší náplní.  Každopádně pracuji jako výživová poradkyně, takže v podstatě celý můj pracovní i osobní život se točí kolem jídla, sportu, fitness. Je to pro mě jak práce, tak i srdeční záležitost.

Eva:  Zajímám se o zdravou stravu, ráda zkouším něco nového a hledám různé inspirace. Ještě před dvěmi lety jsem byla zaměstnaná jako sekretářka, vlastně jsem celý život pracovala v kanceláři. Ale čím dál tím víc jsem doma tvořila recepty, fotila jsem si je na mobil.  Chtěla jsem se zlepšovat, a tak mi dcery půjčovaly foťák, trochu mě s ním naučily a začala jsem si svoje výtvory přidávat na Instagram. Od lidí ke mně proudila pěkná odezva a jelikož na Instagramu se příspěvky celkem rychle ztratí, založila jsem si postupně blog a tam jsem svoje recepty zveřejňovala. Ukončila jsem práci, protože ta mě už tak neuspokojovala a nestíhala jsem, co mě baví. Takže jsem ve svých 47 letech rozhodla zkusit se tímto živit a zatím to funguje.

 

 • Na podzim bude kuchařka v prodeji. Jak dlouho jste na ní pracovaly?

Markéta: Nedávno jsme se s Evou dívaly, kdy poprvé jsme se kvůli kuchařce potkaly a začaly tvořit. Už je to přes rok.

Eva: Ano. Před rokem jsme se s Markétkou potkaly a začaly jsme jít společnou cestou. Propojily jsme naše síly a strašně nás to bavilo. Od toho prvního nápadu už je to nějaká doba.  Při takové tvorbě ten měsíc času skoro nic neznamená.  Vůbec jsme nevěděly, co to všechno obnáší.

 

 • Z jakého důvodu jste se rozhodly vydat si kuchařku samy?

Eva: Když jsme začaly počítat a zjistily jsme, že to nějak dáme dohromady, tak jsme zvolily tuhle cestu, abychom byly svými pány a mohly si za vším stát.

Markéta: Tušily jsme, že to bude velmi náročné, ale jak už říkala Eva, vůbec jsme nevěděly, co všechno to bude obnášet. Teď už to víme. Ale určitě toho nelitujeme, ani trošku. Hlavně jsme nechtěly, aby nám do tvorby kuchařky někdo mluvil. Ať už po té vizuální stránce, tak i obsahové.

Vytištěný arch kuchařky

 • Prozradíte, jaké recepty v kuchařce najdeme?

Eva: Vlézt se do počtu stránek a trochu to celé promyslet nám dalo zabrat. Chtěly jsme, aby recepty v kuchařce byly vyvážené, byly v ní zařazeny ryby, našli si v ní něco vegani a vegetariáni, masožrouti a byla vhodná i pro muže.  Máme rády teplá jídla i salátky. Zkrátka aby si v ní každý našel to své.

 

 • Měly jsme před začátkem tvoření kuchařky vizi, jak by měla vypadat?

Markéta: Určitě. Představovaly jsme si ji přesně tak, jak jsme ji viděly dneska. V základním konceptu jsme měly okamžitě jasno. Věděly jsme, co chceme předat.

Eva: Než jsme se poprvé sešly, tak jsem si říkala, jak to bude probíhat a zda se shodneme. Vizi a základní obsah jsme měly vážně hotový asi za dvacet minut.  Že propojíme články s recepty jsme věděly hned, konkrétní recepty jsme vymýšlely postupně. V průběhu roku jsme si je odsouhlasovaly, říkaly si, co v kuchařce chybí a co bychom do ní ještě rády zařadily.

 • Shodly jste se na jednotlivých aspektech?

Markéta:  Často jsme se ani nemusely ptát na názor druhé, protože jsme věděly, že ta druhá to vidí stejně.  A i ostatní lidé, co na knížce pracovaly, protože to samozřejmě není jen o nás, měli stejné představy. Většinou něco vytvořili a my jsme s tím byly naprosto ztotožněné.

Eva:  Krásně jsme se shodly.  Většinou jsme si to tak odsouhlasily. Já jsem Markétě poslala e-mail se dvěmi variantami, měla jsem svého favorita a Markéta odpověděla, že se jí líbí stejná varianta jako mě, i když vůbec nevěděla, co jsem si já myslela.

 

 • Co pro vás bylo na procesu tvorby nejtěžší? Začátek?

Markéta: Začátek ani ne, ten byl takový pomalejší. Když se bavíme o obsahu, tak pro mě bylo obtížné předat rady tak, aby byly využitelné, univerzálně platné a nikomu neublížily. Takže najít balanc v tom, aby rady v kuchařce nebyly příliš abstraktní a zároveň aby si z toho čtenáři něco vzali. A taky aby něco nevyznělo jinak, než jsme myslely.  Pak byla náročná koordinace s ostatními lidmi, kteří na kuchařce pracovali.

Eva: Co se receptů týče, tak mě vždy jako první napadne příprava dezertů. Nebyla jsem zvyklá používat některé z ingrediencí, které v kuchařce používám a často jsem nebyla spokojena s konzistencí. Takže jsem recepty dělala znovu a znovu a vše se snažila doladit. Kromě receptů pro mě byl náročný časový pres.
Eva Ehrenbergerová (vlevo) a Markéta Gajdošová (vpravo) při náhledu tisku

 • Překvapilo vás něco, když jste kuchařku vytvářely?

Markéta: Jako první mě napadají reakce lidí. Vůbec jsme nečekaly příliv tak krásných komentářů, nadšení a to, jak celou cestu s námi ostatní prožívají.  Reagují na to stejnými emocemi, jako my dvě. To je pro nás takový druhý motor.

Eva: To mě taky pozitivně překvapilo. Měla jsem strašné obavy, jak lidé kuchařku přijmou. Zveřejnily jsme příspěvek na Instagramu, že vydáváme kuchařku a vůbec jsem netušily, zda to lidi bude vůbec zajímat. Člověk tak dlouho na něčem pracuje a vlastně vůbec netuší, jestli nebude sám, komu se to bude líbit.

 • Co jste si při přípravě kuchařky nejvíce užily?

Eva: Mě bavily reakce lidí, když jsem jim dávala ochutnávat nové recepty.  Pozorovat, jestli jim jídlo chutná. A taky mě velmi bavilo focení, všechny recepty jsem do kuchařky fotila sama. Uklízení kuchyně a editace textů už pro mě tak zábavné nebylo.

Markéta: Pro mě bylo nejlepší to, že jsem měla volnou ruku. Nikdy mi nedal témata, o kterých musím psát a hlavně mi nikdo neříkal, jak to musím napsat. Bylo to jen na nás, co chceme v kuchařce vyjádřit. Takže ten prostor pro myšlenky mě bavil nejvíc.

 

 • Čeho jste měly naopak už plné zuby?

Markéta: Neustálých korektur. Nejen ve smyslu jazykových, ale pak už spíše takových malých detailů. Už to bylo hodně vyčerpávající. Myslely jsme si, že už je vše hotovo, ale stejně jsme našly další chybičku, kterou jsme chtěly ještě opravit, něco přepsat nebo taky připsat.

Eva: Do poslední chvíle byla možnost změn, takže ta zodpovědnost neustále si to číst a něco upravit byla vyčerpávající. 

 

 • Co vás přesvědčilo vybrat si pro tisk právě naši tiskárnu Graspo CZ?

Maminka Markéty: Poslala jsem poptávku několika tiskárnám. Zaujal nás váš přístup a způsob komunikace. Nabídli jsme nám osobní schůzku, dovezli vzorky, což nás mile překvapilo.  A první schůzka pro nás byla rozhodující.

Eva: Potřebovaly jsme všechno vysvětlit.  Váš obchodník nám vše ochotně a několikrát vysvětlil, radil nám, jak vše nejlépe časově zkoordinovat nebo kdy by nám doporučil mít hotovou titulku. To pro nás bylo důležité.

 

 • Jste spokojeny s výsledkem?

Markéta: Moc. Přišly jsme a už nebyly potřeba žádné úpravy, což je skvělé.

Eva: Vše je přesně podle našich představ.


Eva a Markéta s rodinou a zaměstnanci tiskárny

 

Autorky kuchařky Cesta k opravdovému jídlu můžete sledovat na Instagramu jako @e_eva a @marketagajdosova. Evy recepty najdete taky na blogu Moje barevná kuchyně.